A győzelmi sztélé részlete

Naram-Sin király győzelmi sztéléjének részlete, Louvre Múzeum: Az akkádi Naram-Sin uralja a jelenetet, és szarvas tiarát visel, amely isteni tulajdonság.

Az Akkád Birodalom (vagy Agade Birodalom, vagy Akkád Birodalom) egy akkád Sargon által alapított állam, amely a Kr.e. 24. század végétől uralta Mezopotámiát. J.-C. a Kr.e. 22. század elején. J.-C. a legáltalánosabban elfogadott kronológia szerint, még ha lehetséges is, hogy körülbelül egy évszázaddal később virágzott fel, mivel a keltezés ilyen távoli időszakra vonatkozóan bizonytalan.

Sargonnak sikerült megragadnia a hatalmat Kisben, és gyorsan sikerült uralnia Mezopotámia déli részét, amelyet fővárosából, Akkádból irányított, egy olyan elit támogatásával, amely nyelvezetében főként akkád és sémi volt, szemben a sumírokkal, akiknek többsége az ország lakossága. legdélibb tartományai. Sikerült az iráni fennsík felé terjeszkednie Susa vidékén, uralni Felső-Mezopotámiát, majd expedíciókat indítani Szíriába (Ebla). Utódai, Rimush és Manishtusu a lázadások ellenére is megőrzik örökségét, utánuk pedig a hatalmában erős Naram-Sîn isteni státuszt ruház fel magának és egyetemes uralmat követel, ami birodalmi alakká teszi. De felkelések is szembesülnek vele, és halála után Akkád királysága gyorsan felbomlik.

Bár ezekben a beszámolókban nehéz elválasztani a valóságot a legendától, különösen mivel az ebből az időszakból származó írásos dokumentumok alapvetően adminisztratív jellegűek (gazdálkodási és számviteli táblák), úgy tűnik, hogy az Akkád Birodalom időszaka mélyreható változást hozott politikai mező, mind a hatalom szerveződésében és ideológiájában, mind a hivatalos művészetben érzékelhető. Ez az állapot mélyen rányomta bélyegét Mezopotámia történelmére. Legrangosabb királyainak, Sargonnak és Naram-Sinnek az emléke évszázadokon át tartott, és különböző legendákat szült, jobban, mint bármely más mezopotámiai dinasztia. Ezzel szemben Alsó-Mezopotámiában a társadalmi és gazdasági fejlődés kevésbé markáns, csakúgy, mint az anyagi kultúra legtöbb vonatkozása, ami megmagyarázza, hogy általában miért lehetetlen azonosítani az akkád-korszak régészeti szintjeit ezen a vidéken.

0コメント

  • 1000 / 1000